Domů Nahoru

[Obrázek loga společnosti]Aktuality
Informace o SAD Složení výboru SAD Stanovy SAD Odkazy Aktuality SADNedávná historie

 

48. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka,

15.-22. listopadu 2013 v Karlových Varech

         Každoročně na této soutěži uděluje naše Společnost Antonína Dvořáka některé mladé pěvkyni nebo mladému pěvci na doporučení mezinárodní soutěžní poroty zvláštní cenu v částce 5.000,- Kč za nejlepší interpretaci písně od Antonína Dvořáka. V posledních letech cenu většinou předává naše místopředsedkyně PhDr. Jarmila Tauerová, která se ale letos nemohla zúčastnit a proto předala svůj úkol mně. Na soutěž stejně jezdím jako neoficiální posluchač už deset let a letos jako vždy to byl krásný zážitek, hlavně hudební, ale i hudebně-společenský s mnoha možnostmi hovořit se soutěžícími, členy poroty, pořadateli soutěže a nejrůznějšími hosty. Mimo jiné jsem tam rád potkal jako každý rok spoluzakladatele soutěže, skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a jeho syna Antonína Dvořáka IV. Oba byli v dobré formě.

         Tentokrát hlavní ceny za operní árie (v kategoriích „Opera“ a „Junior“) získali srbská sopranistka Gabrijela Ubavić, ruský bas Alexandr Bezrukov, česká sopranistka Eliška Gattringerová a ukrajinský tenor Mykhailo Malafii. V kategorii „Píseň“ musí každý soutěžící zpívat mimo jiné i písně A. Dvořáka a uslyšeli jsme je v nejrůznějších krásných provedeních. První cenu v kategorii „Píseň“ obdržel německý barytonista Felix Rumpf. Porota se však rozhodla, že ještě lépe zazpíval Dvořákovu píseň a tudíž naši zvláštní cenu získal mladý český tenor Petr Nekoranec, který letos v kategorii „Píseň“ ani nesoutěžil. Nesměl totiž, protože loni zvítězil s první cenou v této kategorii. Letos soutěžil jen v kategorii „Junior“, věnované převážně opernímu repertoáru ale s tím, že se v prvním kole musí zpívat i píseň od A. Dvořáka. Pan Nekoranec vybral píseň „Já vím, že v sladké naději tě smím přec milovat“ – č. 4 z „Písní milostných“. To se bohužel odehrálo před našim příjezdem do Varů, ale jsem přesvědčen, že výkon pana Nekorance byl opravdu vynikající. Jednak věřím porotě. Jednak jsme slyšeli jeho překrásné podání Dvořákových písní v kategorii „Píseň“ loni a letos jsme si užili jeho vynikající provedení árie Fausta z opery Ch. Gounoda, které přispěl k tomu, že obdržel druhou cenu v kategorii „Junior“.

         Pořadatelé soutěže i soutěžící sami si velmi váží zvláštní ceny Společnosti Antonína Dvořáka – zajistili, abych se tam v roli  jejího zástupce cítil jako „VIP“! Věřím tomu, že částka, kterou SAD věnuje této ceně, je dobrou investicí do současnosti i budoucnosti krásné interpretace Dvořákovy hudby.

                                                                                                                                                                        David Beveridge

 

[Dr. David R. Beveridge je uznávaným dvořákovským badatelem, který žije od r. 1993 v Čechách. Patří mezi nejaktivnější  členy naší SAD.]