Archív akcí 2006 - 2024
19.12.2024
Koncert na památku Oldřicha Semeráka a Karla Janovického
Koncert na památku dvou v roce 2024 zemřelých hudebních skladatelů, profesora P.konzervatoře Oldřicha Semeráka a dlouholetého činovníka v britské Dvořákově společnosti Karla Janovického proběhl v Praze. O koncertu více stať Jarmily Tauerové
Podrobnosti
7. - 8. prosince 2024
IV. ročník soutěžní přehlídky komorní hry
video soutěžního výkonu absolutních vítězů - sourozenců Molových
8.11.2024
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech
Laureátem ceny SAD za nejlepší interpretaci písňové tvorby AD na loňském ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech se stal student HAMU Pavel Josef Kšica. Cenu ve výši 5 tis. Kč předala místopředsedkyně SAD dr.Jarmila Tauerová na závěrečném slavnostním koncertu.
29.10.2024
6.ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala
www.violacompetition.com/cs/aktuality
26.5.2024
Sukovy Křečovice 2024
Podrobnosti
29.4.2024
Pietní vzpomínka u hrobu Antonína Dvořáka na
Vyšehradě u příležitosti 120. výročí skladatelova úmrtí 29.dubna 2024
Podrobnosti
21.3.2024
Gratulační koncert k 90. narozeninám R.Kvapila
Podrobnosti
13.3.2024
Koncert ve Velkém sále České národní budovy (National Bohemian Hall) v New Yorku
V dalším z koncertů v rámci Roku české hudby se ve Velkém sále České národní budovy (National Bohemian Hall) v New Yorku představila 13.března 2024 členka SAD, harfistka Kateřina Englichová (mj. prapravnučka Dvořákova učitele Antonína Liehmana). Spolu s hobojistou Vilémem Veverkou provedli mj. díla M. Ravela, L. Bernsteina, P. Wajsara či současného českého skladatele Martina Hyblera, který byl též přítomen. Úvodní slovo měl známý muzikolog a autor řady dvořákovských publikací prof. dr. Michael Beckerman. Zmínění navštívili též Dvořákovu sochu od Ivana Meštroviče umístěné ve Stuyvesant Parku v New Yorku (doklad - foto), poblíž místa, kde Dvořák v New Yorku s rodinou žil ( dům dnes ale již zbouraný, na místě dnes stojí nemocnice)
fotografie
9. a 10. 1. 2023
Společnost Antonína Dvořáka pořádá 3. ročník soutěžní přehlídky mladých klavíristů
ANTONÍN DVOŘÁK MLADÝM
1.5.2023
Položení kytice na hrob Antonína Dvořáka
Zástupkyně Společnosti Antonína Dvořáka položily u příležitosti 119. výročí úmrtí Antonína Dvořáka (+ 1.5.1904) kytici na skladatelův hrob na památném Vyšehradě. Malé poděkování za velký odkaz tohoto génia světu.
Foto dr.Jarmila Tauerová
fotografie
3. a 4. prosince 2022
II. ročník soutěžní přehlídky AMTONÍN DVOŘÁK MLADÝM
v komorní hře
9.9.2022
Písňový večer z tvorby Antonína Dvořáka a jeho žáků
Písňový večer z tvorby Antonína Dvořáka a jeho žáků se konal v Muzeu Antonína Dvořáka 9. září 2022 v 19 hod. a účastnili se jej také členové The Dvořák Society for Czech and Slovak Music z Velké Británie. Koncert proběhl ve spolupráci SAD s Muzeem A.Dvořáka a za finančního přispění Nadačního fondu Antonína Dvořáka pro mladé interprety.
fotografie a plakát
21.3.2022
Zasedání výboru SAD 21.3.2022 v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze
4. a 5.12.2021
Soutěžní přehlídka mladých klavíristů "Antonín Dvořák mladým" pořádaná naší společností
U příležitosti 180. výročí narození Antonína Dvořáka se ve dnech 4. a 5. prosince 2021 se úspěšně konala soutěžní přehlídka mladých klavíristů nazvaná "Antonín Dvořák mladým" v Koncertním sále ZUŠ Taussigova 1150, Praha 8 a to především zásluhou členky výboru SAD, iniciátorky projektu, prezidentky soutěže MgA. Slávky Vernerové Pěchočové PhD.
hodnocení soutěže od Veroniky Paroulkové na internetových stránkách Klasika plus z pátku 10.12.2021
25.10.2021
Valná hromada členů SAD
Valná hromada členů SAD, která se konala 25.října 2021, zvolila současný
výbor, revizní komisi ( s funkcí na 3 roky) a nově zvolila po zemřelém
prof. Radomilu Eliškovi čestným předsedou Společnosti A.Dvořáka dirigenta
pana Tomáše Netopila.
Zároveň byli zvoleni čestnými členy: za objevné dvořákovské výzkumy a propagaci Dvořákova života a díla muzikolog Dr. David R. Beveridge, dále zakladatel a mnohaletý manager ředitel Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech pan Alois Ježek , a Mgr.Hana Kakešová (in memoriam) - pravnučka skladatele A.Dvořáka - za obětavou péči o Dvořákův dům "Rusalka" na Vysoké s důrazem na její záslužnou práci související s rekonstrukcí pláště vily i zahradní besídky.
18.10.2021
Vzpomínkový podvečer k 100. výročí narození Jarmila
BURGHAUSERA
V pondělí 18. října 2021 se konal v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze
(* 21. 10. 1921) připravený ve spolupráci Muzea a Společnosti Antonína Dvořáka. Program, na němž zavzpomínali klavírista Radoslav Kvapil (jenž také doprovodil pořad provedením Burghauserovy jemu dedikované skladby Pocta písni a ukázkami z díla A.Dvořáka), dále dr. David R.Beveridge, Mgr. Zdeněk Vild za skauty a dr. M.Hallová za SAD doplnila i výstavka not, knih a dalších prací J. Burghausera (připravil Mgr. P.Kudláček z MAD).
O akci napsal pan dirigent Haig Utidjian, PhD na facebook: zde
Dr.M.Hallová byla vyzvána následně k napsání vzpomínkového článku na dr.Jarmila Burghausera pro list Hudební rozhledy. Čtěte zde: kaleidoskop-vzpominek-na-jarmila-burghausera
fotografie
14.6.2021
Dar Společnosti Antonína Dvořáka Státní konzervatoři
v Uzbekistánu.
Slavnostní předání souboru not děl Ant.Dvořáka ze zásob Dvořákovy společnosti proběhlo v Taškentu 14. června 2021.
Po koncertním turné známého českého cembalisty, varhaníka a pedagoga Jaroslava Tůmy (r. 2019) po Uzbekistánu se na nás obrátila jeho choť, dr.Eva Ocisková , s informací, že v by na konzervatoři v Taškentu uvítali noty českých skladatelů, které jsou tam jen těžko dostupné. Věci se ujal následně pracovník našeho velvyslanectví v Taškentu, pan Roman Krasnický, s nímž jsme vstoupili do kontaktu. Pro tamní školu jsme vybrali cca 50 nototisků a noty byly převezeny do Uzbekistánu diplomatickou cestou. Náš dar inicioval i koncert Matouše Pěrušky s profesory a studenty Státní konzervatoře hudby, dvořákovskou konferenci ke 180. výročí narození A.Dvořáka a následnou výstavku not navštívenou veřejností. Více viz detailní popis celé úspěšné akce od pana Romana Krasnického. Zatím byla Společnost Ant.Dvořáka jedinou institucí v České republice, která noty této umělecké uzbecké škole (která má status vysoké školy) poskytla.
1.2021, 18.2.2020
Dvě stati k našemu čestnému členovi PhDr. Milanu Kunovi DrSc. v listu Harmonie:
30.5.2020
Položení květin na hrob Josefa Suka v Křečovicích
Hrob skladatele Josefa Suka v jeho rodných Křečovicích s květinami, mj. od Společnosti A.Dvořáka, den po 85. výročí jeho úmrtí 29.května 2020. Přesto, že se kvůli omezením v čase koronavirové pandemie nemohl uskutečnit plánovaný zájezd SAD na tradiční oslavy "Sukovy Křečovice" (pořádané po léta festivalem Pražské jaro ve spolupráci s dalšími organizátory) - letos však odvolané , květiny položil jménem SAD starosta Křečovic, pan Robert Nečas.
Autorka snímku dr.J.Tauerová
30.4.2020
Položení květin na hrob A. Dvořáka na Vyšehradě
V předvečer úmrtního dne Antonína Dvořáka (+ 1.5.1904) položily zástupkyně Společnosti A.Dvořáka na mistrův hrob na Vyšehradě kytici, bohužel , v čase nouzového stavu, v němž se nacházela republika z důvodu koronavirové pandemie, proběhl pietní akt bez účasti veřejnosti. Autorka snímků dr.J.Tauerová
18.10.2019
Zemřel Prof. František Pišinger
18.10.2019 nás opustil zakládající člen Dvořákova kvarteta, vynikající pedagog Pražské konzervatoře , mnohaletý člen výboru Společnosti Antonína Dvořáka, pan prof. František Pišinger. Vzpomínáme s láskou.
fotografie
8.9.2019
Osazení informační desky na rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi
Série snímků z osazení informační desky na rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Desku navrhl a vytvořil akad. sochař Petr Váňa, osazena byla před oslavou Dvořákova narození 8.září 2019. Desku iniciovala a hradila Společnost Antonína Dvořáka, neboť byla předchozí cedule odcizena. Panu Váňovi, jenž se práce ujal za nevýhodných podmínek a jenž se stal částečně i sponzorem, srdečně děkujeme. Deska se velmi líbí.
Fota z archivu autora.
fotografie
1.9.2019
Zemřel Prof. Radomil Eliška, čestný předseda SAD

RADOMIL ELIŠKA 6. 4. 1931 - 1. 9. 2019
Český dirigent a významný hudební pedagog Radomil Eliška, který zemřel první zářijový den ve věku 88 let, se za svůj dlouhý život nesmazatelně zapsal do dějin tuzemské hudby. Ocenil to i letošní ročník festivalu Dvořákova Praha, který na přání dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila věnoval koncert 9.9. jeho památce. Eliška hostoval u dirigentského pultu všech českých předních orchestrů, řídil symfonická tělesa v mnoha evropských zemích i v Japonsku (mezi lety 2004-2017 tam odřídil 82 koncertů, z nichž řada byla vydána na CD), kde je jeho hudební odkaz chován ve velké vážnosti. Nejčastěji vystupoval se Sapporo Symphony Orchestra. Poprvé s ním spolupracoval v roce 2006, v roce 2008 se stal hlavním hostujícím dirigentem tohoto tělesa a v roce 2015 jeho čestným dirigentem. Odborná kritika vyzdvihovala především jeho spontánní hudebnost, výrazovou intenzitu, rytmickou pregnanci a smysl pro stavbu interpretovaných děl. Byl nadšeným propagátorem soudobé české hudební tvorby. Velmi významné bylo jeho pedagogické působení. Od roku 1978 vyučoval dirigování na AMU v Praze, kde byl v roce 1986 jmenován docentem a roku 1996 profesorem dirigování. Jeho pedagogický vliv se projevil v uměleckém růstu celé řady českých dirigentů, kteří dnes působí na české i mezinárodní scéně. Eliška byl absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde studoval dirigování u Břetislava Bakaly. Jeho dalšími pedagogy byli František Stupka, Bohumír Liška a Josef Veselka. Po působení v orchestru Armádního uměleckého souboru a orchestru Mladých symfoniků stál jako hlavní dirigent celá dvě desetiletí v čele Karlovarského symfonického orchestru. Poté přijal místo šéfdirigenta Západočeského symfonického orchestru. Od roku 2001 byl předsedou Společnosti Antonína Dvořáka. S manželkou Věrou měl dva syny. Starší Martin je pedagogem na gymnáziu, mladší Petr je ředitelem Základní školy T. G. Masaryka v Lysé nad Labem - Litoli. Eliška byl rovněž držitelem řady ocenění. V letech 1974 a 1984 to byly medaile Bedřicha Smetany, 1978 a 1985 medaile Leoše Janáčka. Roku 1972 obdržel cenu Krajského národního výboru v Plzni a v roce 1979 cenu Svazu českých skladatelů a koncertních umělců. Zasloužilým umělcem byl jmenován v roce 1984.
rw
(Hudební rozhledy č. 11, r. 2019, roč. 72, s. 30)
3.2.2019 a 1.9.2019
K úmrtí pana Grahama Melvilla - Masona a prof. Radomila Elišky
V roce 2019 jsme ztratili dva významné muže pro naši i britskou Dvořákovu společnost : 3.2. pana Grahama Melvilla - Masona , čestného člena naší společnosti a emeritního předsedu a posléze patrona The Dvořák Society for Czech and Slovak Music ve Velké Británii, 1. září pak pana dirigenta prof. Radomila Elišku , čestného předsedu našeho spolku. Na snímku M.Hallové (z roku 2009) oba pánové a paní Věra Elišková.
fotografie
4.5.2019
Jednodenní zájezd na zámek Maleč, Památník F. L. Riegra a F. Palackého
4.května 2019 podnikla Společnost Antonína Dvořáka velmi zdařilý zájezd na zámek Maleč, jenž byl zpřístupněn veřejnosti r. 2018 zásluhou pana Václava Macháčka-Riegra, potomka historika Františka Palackého a politika Františka Ladislava Riegra. Pan Macháček se svou rodinou zdevastovaný zámek v 90. letech opět získal , rekonstruoval a umožňuje návštěvy veřejnosti. Přijetí jím a jeho chotí bylo velmi vřelé a úžasně se nám věnoval. Návštěvu lze dalším zájemcům vřele doporučit. Expozice připomíná vzestup české politiky ve 2. polovině 19. století a vazby na významné osobnosti, které zde pobývaly. Náležel k nim i skladatel Antonín Dvořák, neboť politikova dcera Marie Červinková-Riegrová se jako libretistka podílela na vzniku Dvořákových oper Dimitrij a Jakobín. A F. L. Rieger se snažil prosadit uvedení Dimitrije v zahraničí, a po smrti dcery inicioval i textovou úpravu Jakobína, z jeho pera je text ke známé árii Terinky: "Na podzim v ořeší, láska již netěší, láska ta patří jen pro mladý svět."
Foto účastníků před zámkem, uprostřed v 1.řadě manželé Macháčkovi. Foto snímků dr.Kateřina Maýrová.
fotografie
23.3.2019
Zemřela paní Mgr. Hana Kakešová

Vážení členové Společnosti Antonína Dvořáka,
de 23.března zemřela po těžké nemoci paní Mgr.Hana Kakešová z Příbrami, pravnučka Antonína Dvořáka. Znali jsme ji z četných akcí k uctění jejího slavného předka i ze zájezdů do Sukových Křečovic. Měla velkou zásluhu o opravu vily "Rusalka" na Vysoké, někteří asi vzpomenete, že nás prováděla i se svým strýcem Antonínem Dvořákem III. vilou a zahradou na Vysoké před čtyřmi roky. Stala se v předloňském roce viceprezidentskou britské Dvořákovy společnosti. Znala mnoho informací z rodiny, které jí předala paní Věra Johnová, její maminka. Litujeme jejího odchodu a budeme vděčně vzpomínat.
Za Společnost Antonína Dvořáka
Dr.Markéta Hallová, předsedkyně
P.S. Dle sdělení dcery, paní Hany Toupalové, se pohřeb konal v rodinném kruhu.
Zádušní mše za Mgr.H.Kakešovou se bude konat v sobotu 15.června od 10 hodin v kostele sv. Vojtěcha v Příbrami na Březových Horách (náměstí J. A. Alise).
13.9.2018
Ohlas na přednášku dr. Davida R. Beveridge o sv. Ludmile od dirigenta Haiga Utidjiana
Ohlas na přednášku dr. Davida R. Beveridge o sv. Ludmile (13.9.), který pan dirigent Haig Utidjian umístil na facebook.
Haig Utidjian se inspiroval v Muzeu Antonína Dvořáka.
Měl jsem výsadu být přizván k účasti na opravdu vynikající přednášce předního dvořákovského specialisty, přítele a staršího kolegy Dr. Davida R. Beveridge, pořádané v příjemném prostředí Muzea Antonína Dvořáka a věnované oratoriu Svatá Ludmila (jehož vybrané části jsem byl vyzván před pár lety dirigovat v aule Karolina a ve Vladislavském sále Pražského hradu). Vynořily se mi spousty vzpomínek na toto skvělé dílo - a Davidova hluboká náklonnost a porozumění dílu se skvěle projevily. Přednáška byla nádherně ilustrována uvážlivě vybranými nahrávkami. Upřímné díky organizátorům série přednášek - Dr. Veronice Vejvodové a Dr. Markétě Hallové - za opravdu inspirativní událost.
fotografie
30.7.2018
Předání diplomu čestného člena Společnosti Antonína Dvořáka dirigentu Choiovi
K předání diplomu nově zvolenému čestném členovi Společnosti Antonína Dvořáka, jihokorejskému skladateli, muzikologovi a dirigentu panu Young-Chul Choi-ovi , došlo na letošním závěrečném koncertu 9.ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Antonína Dvořáka (IADCC) v koncertním sále Pražské konzervatoře 30.července 2018. Pan Young-Chul Choi byl zvolen čestným členem SAD na valné hromadě 11.6. t.r. za propagaci Antonína Dvořáka v jihokorejské republice a prostřednictvím soutěže IADCC mezi mladými adepty kompozičního umění ve světě. Diplom předala předsedkyně SAD dr.Markéta Hallová a jednatelka spolku dr.Anna Vašíčková.
fotografie
25.5.2018
Předání portrétu Františka Skuherského Českému muzeu hudby
25.května 2018 předala rodina skladatele Jindřicha Kaana z Albestu darem do Českého muzea hudby unikátní portrét z mládí varhaníka, skladatele a dlouholetého ředitele tzv. varhanické školy v Praze Františka Skuherského (1830-1892). Na fotu Kaanova pravnučka paní Zuzana Wirz ze Švýcar (mj. členka SAD) při předávání daru do rukou ředitele ČMH Dr.Emanuela Gadalety. Předání zprostředkovala Společnost Antonína Dvořáka.
Podrobnosti a
fotografie
9.4.2018
Vyprávění prof. Radomila Elišky o jeho závěrečném dirigentském turné (v pořadí třiadvacátém) v Japonsku (s obrazovými a hudebními ukázkami z koncertů na DVD a CD)
K akci naší Společnosti Antonína Dvořáka pořádané ve spolupráci s Muzeem Antonína Dvořáka v pondělí 9. dubna 2018 v sálku Muzea Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 20, Praha 2) pod názvem:
Vyprávění prof. Radomila Elišky o jeho závěrečném dirigentském turné (v pořadí třiadvacátém) v Japonsku (s obrazovými a hudebními ukázkami z koncertů na DVD a CD)
přišla rychlá odezva na facebooku. Tam dal svou nadšenou recenzi (psanou v angličtině) jeden z četných návštěvníků přednášky pan Haig Utidjian PhD., dirigent a muzikolog žijící střídavě ve Velké Británii a v Čechách; ta se ihned v překladu do japonštiny jiným obdivovatelem prof. Elišky rozšířila po Japonsku.
Naše členka výboru SAD, paní Mgr. Radka Sadílková, tento text přeložila pro naše čtenáře do češtiny. Zde tedy slova pana dirigenta Utidjiana:
Byl to vskutku radostný zážitek zúčastnit se přednášky prof. Radomila Elišky v Muzeu Antonína Dvořáka v dnešní podvečer.
Prof. Eliška, čiperný ve svých osmdesáti sedmi letech (které oslavil právě včera), hovořil o svém úžasném "babím létě", které prožíval během posledních třinácti let v Japonsku dirigováním řady skvělých japonských orchestrů. Obzvláště úzké a plodné přátelství vzniklo v rámci spolupráce se Symfonickým orchestrem v Sapporu.
Prof. Eliškovi jsem byl představen poprvé krátce po svém příletu do České republiky a vybavuji si ho jako klidného a zdrženlivého gentlemana s pověstí mistra dirigentské techniky a zároveň jako velmi skromnou osobnost. Pamatuji si, že jsme spolu hovořili francouzsky, neboť já jsem tehdy ještě česky nemluvil.
Asi o rok později mi prokázal velkorysost, když jsem se na něho obrátil s prosbou o konzultaci před svým vlastním provedením britské premiéry písňového cyklu Květ zapomnění od Moniky Vejvodové v Londýně; prof. Eliška předtím dirigoval světovou premiéru téhož díla v Praze.
Jeho mimořádná éra spolupráce s japonskými orchestry započala přesně v době, kdy se zdálo, že nastal čas zaslouženého odchodu do penze. A výsledkem této báječné spolupráce bylo více než sto koncertů v nejprestižnějších koncertních sálech Japonska a téměř dvacet CD nahrávek, které získaly četná ocenění a vyznamenání. Především však tato spolupráce znamenala velmi obohacující souznění a důvěrná a srdečná přátelství s hudebníky věhlasných japonských hudebních těles.
Ze všech těch – žel příliš krátkých – ukázek z DVD a CD nahrávek, které jsme mohli během jeho přednášky ochutnat, bylo více než zřejmé, že se jednalo o naprosto mimořádnou hudební tvorbu, tvůrčí proces neobyčejné intenzity, nesmírného jasu a čirosti, stejně tak jako o působivou technickou preciznost, průzračnost a čistotu. Výsledný efekt byl naprosto dechberoucí!
Bylo pro mne rovněž nesmírně povzbuzující a radostné pohovořit krátce s panem prof. Eliškou a jeho chotí na konci přednášky.
Velké poděkování a hluboká úcta z mé strany patří též paní Dr. Markétě Hallové a paní Dr. Veronice Vejvodové za organizaci této inspirativní akce!
11.10.2017
Prezentace knihy Milana Kuny: Antonín Dvořák. Reflexe osobnosti a díla. Lexikon osob
Ve středu 11. října 2017 proběhla v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze prezentace nově vydané knihy Milana Kuny: Antonín Dvořák. Reflexe osobnosti a díla. Lexikon osob, kterou vydalo v polovině roku 2017 Nakladatelství Academia Praha.
Rozsáhlá publikace je v současnosti na trhu, zájemcům o Dvořáka a jeho život a dílo doporučujeme.
20.9.2017
90 let čestné členky SAD paní Marie Březnovské-Mikysové
Dne 22.9.2017 se dožila paní Marie Březnovská-Mikysová – čestná členka Společnosti Antonína Dvořáka, která byla stále aktivní správkyní financí ve výboru našeho spolku, devadesáti let. SAD velmi děkuje za veškerou její práci, neutuchající zájem a obětavost.
Bohužel nedlouho poté nám došla zpráva, že paní Mikysová-Březnovská nečekaně 10.11. zemřela.
Momentky z gratulace na zasedání výboru od R.Sadílkové
Akce k 101. výročí úmrtí skladatele Julia Fučíka (1872-1916)
Společnost Antonína Dvořáka a České muzeum hudby (dále ČMH) Národního muzea v Praze připravilo ve spolupráci s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR dvě následné akce loňského stoletého výročí úmrtí vojenského kapelníka a skladatele, mj. žáka Antonína Dvořáka, Julia FUČÍKA a to pod heslem "101 let poté". Spiritus agens těchto dvou dalších zdařilých akcí byl především dlouholetý sólo-pozounista zmíněného orchestru a muzikolog PhDr. Josef Šebesta PhD. Ten nejprve na přednášce v ČMH v sobotu 1.dubna přiblížil zajímavý, málo známý životní příběh c.k. rakouské osobnosti Julia Fučíka (1872-1916) momentálně v zastínění vzhledem k letité komunistické propagandě stejnojmenného synovce, bývalého komunistického novináře umučeného nacisty, po němž zůstala nechvalně upravovaná "Reportáž psaná na oprátce". A v neděli 2. dubna připravil dr. Šebesta ve spolupráci s šéfdirigentem zmíněného orchestru plk. Václavem Blahunkem ve dvoraně Českého muzea hudby dramaturgicky neobvyklý koncert, s jeho průvodním slovem. Zazněly na něm slavné skladby Julia Fučíka oproštěné od nánosu úprav jako: "Vjezd Gladiátorů" op.68 (provedený na ochozu třetího patra budovy), "Starý Bručoun" op.210, "Děti pluku" op.169 ale i málo či méně hrané jako: "Skandální symfonie" op. 22 pro dva klarinety (v provedení Daniela Blažka a Václava Blahunka) a fagot (Lukáš Kořínek ) z r. 1895, či " Zimní bouře" op.184, "Bosanská zora" op.68, "Veselí vesničtí kováři" op.218 či "Dunajské pověsti" op.233. Doplněny byly Dvořákovým "Pražským valčíkem" a skladbou od vojenského skladatele a dirigenta, Fučíkova nadřízeného při jeho příchodu do rakouského Kremsu Josefa Franze Wagnera: "Pochod 49. c.a k pěšího pluku" (hrál pod jeho řízením v orchestru na fagot a byl jím i kompozičně ovlivněn).
1.4.2017 - Skladatel Julius Fučík (1872-1916 ) – žák Antonína Dvořáka
přednáška PhDr. J. Šebesty
2.4.2017 - Hudební příběh skladatele Julia Fučíka
Koncert ze známých a neznámých skladeb J. Fučíka
Únor 2017
Vydání sborníku k 20. výročí úmrtí PhDr. Jarmila Burghausera
Společnost Antonína Dvořáka připomenula svého bývalého předsedu, předního dvořákovského badatele i muzikologa-teoretika, hudebního skladatele, sbormistra, hudebního recenzenta a zaníceného skauta v jedné osobě, PhDr. Jarmila Burghausera, vydáním publikace Jarmil Burghauser (1921-1997), sborník k 20. výročí úmrtí (107 stran).
Ta poskytuje jak niterné, tak humorné, jeho tvorbu a četné další aktivity mapující vzpomínky nebo části interview od jeho přátel, spolupracovníků, žáků, hudebníků, ctitelů a skautských soukmenovců domácích i zahraničních (Velká Británie, USA). Autory 18 publikovaných příspěvků jsou: Michael Beckerman, David R. Beveridge, Alois Doležel, Radomil Eliška, Alan Houtchens, Ilja Hurník, Marek Jerie, Olga Kittnarová, Milan Kuna, Radoslav Kvapil, Graham Melville Mason, Jiří Navrátil, Věroslav Němec, Jiří Pilka, Shawn Pullman, Jan Smaczny, Pavel Trojan a Zdeněk Vild. Publikaci k tisku, včetně autorských medailonů ad., připravily Markéta Hallová a Jarmila Tauerová. Sborník obsahuje také dokumentární fotografie a další ojedinělé snímky, včetně neznámých skladeb J. Burghausera.
Knížka vznikla díky přispění Nadace Český hudební fond a Magistrátu hl. m. Prahy. Vydána je v českém jazyce. Původních anglických statí i překladů českých příspěvků se zájemci o anglickou verzi dočkají v obdobné publikaci, kterou připravuje kooperující britská The Dvořák Society for Czech and Slovak Music. Jejím editorem bude Patrick Devine.
25.4.2016
Valná hromada SAD.
Valná hromada SAD proběhla 25.dubna 2016 v Muzeu Antonína Dvořáka v Praze (pozvánka).
Čestný předseda SAD dirigent Prof. Jiří Bělohlávek pozdravil na úvod zasedání přítomné a předal do rukou předsedkyně Dr.Markéty Hallové dar pro Společnost A.Dvořáka, jímž byl unikátní set kávové soupravy "Antonín Dvořák" od návrháře Jiřího Lastovičky z Ateliéru Lesov, porcelánka Thun, Studio Karlovy Vary. Jak možno shlédnout na přiložených snímcích Mgr. R. Sadílkové, jsou šálky, podšálky a především konvičky dekorovány fotografiemi z autografního zápisu partitury skladatelovy "Novosvětské" symfonie. Členové SAD přijali s velkými díky.
Podrobnosti a
fotografie
13.2.2016 a 24.2.2016
Oslava narozenin čestného předsedy SAD prof. Jiřího Bělohlávka.
Čestný předseda Společnosti A.Dvořáka pan prof. Jiří Bělohlávek oslavil 24. února 2016 významné životní jubileum, své sedmdesáté narozeniny. Výbor společnosti AD mu pogratuloval jménem všech členů SAD na mimořádném koncertu České filharmonie 13. února a předal dar – litografický portrét skladatele Antonína Dvořáka od Maxe Švabinského – zároveň s poděkováním za mnohaletou úspěšnou dirigentskou činnost doma i v cizině a za propagaci díla A. Dvořáka i jeho žáků.
Prof. Bělohlávek zaslal SAD následně děkovný list – viz obrázek v galerii.
děkovný list
31.5.2015
Zájezd do Křečovic.
Letošní ročník hudebního festivalu Pražské jaro opět zahrnoval oblíbený zájezd do Křečovic, rodiště skladatele Josefa Suka. Organizace zájezdu se ujala Společnost Antonína Dvořáka, odkud se také rekrutovala většina účastníků. Díky sponzorskému daru paní Marie Sukové, vdovy po houslovém virtuosovi Josefu Sukovi, měli účastníci zajištěnou dopravu zdarma.
V Křečovicích nás čekal koncert v místním kostele sv. Lukáše, na němž vystoupili Aleš Bárta (varhany) a Sedláčkovo kvarteto se skladbami Antonína Dvořáka a Josefa Suka. Po koncertu následoval pietní akt u hrobu Sukovy rodiny za účasti zástupců festivalu Pražské jaro, Českého muzea hudby, Společnosti Antonína Dvořáka, obce Křečovice a dalších představitelů. S potěšením jsme letos na akci uvítali potomky rodiny Antonína Dvořáka, Mgr. Hanu Kakešovou a pana Antonína Dvořáka III. Přítomna byla rovněž paní Marie Suková.
Během zájezdu jsme měli možnost navštívit Památník Josefa Suka v Křečovicích (se zasvěceným výkladem autorky expozice PhDr. Jany Vojtěškové, CSc) a Sukův rodný dům - bývalou křečovickou školu. Na zpáteční cestě do Prahy jsme strávili klidnou chvilku u Sukovy mohyly s lipovou alejí na okraji Křečovic.
I díky pěknému počasí se letošní zájezd do Křečovic opět vydařil. Zúčastnilo se jej 43 osob.
PhDr. Jarmila Tinlová
10.2.2015 a dále
Případ filmu "Americké dopisy" o Antonínu
Dvořákovi v České televizi
2.12.2014
Pražský koncert ke 40. výročí britské Dvořákovy společnosti
Ke 40. výročí existence britské Dvořákovy společnosti (The Dvořák Society for Czech and Slovak Music) uspořádala Společnost Antonína Dvořáka v České republice ve spolupráci s Pražskou konzervatoří a mezinárodní společností Bohuslava Martinů (The International Martinů Circle) slavnostní koncert v Praze. Proběhl 2. prosince za osobní účasti 25 britských členů, kteří dorazili z Anglie, někteří speciálně na tuto příležitost, někteří pak z Brna kde pobývali na akcích Janáčkova hudebního festivalu. Přijela také současná předsedkyně paní Annetta Percy a patron spolku – bývalý mnohaletý předseda Graham Melville-Mason – i řada dalších aktivních činovníků. Koncert se konal v Koncertním sále Pražské konzervatoře v budově Na Rejdišti, který neměl zatím možnost nikdo ze zahraničních hostů dříve navštívit. Na slavnosti zazněly dvě skladby Karla Janovického (1930), dlouholetého člena britského spolku – původem plzeňského rodáka žijícího po r. 1948 v Londýně. Jednou z nich bylo jeho drobné dílko "Capriccio pro violoncello a klavír (2013) provedené ve světové premiéře Jitkou Vlašánkovou a Stanislavem Gallinem; skladba vznikla r. 2013 jako autorův dárek k 80.narozeninám Grahama M.Masona. Další Janovického skladba: "Preludium a dvojitá fuga pro smyčcový orchestr" inspirovaná sedmdesátinami téhož dedikanta, byla napsaná jako jemný hudební žert, neboť fuga zpracovává téma z Dvořákovy " Rusalky" (árie hajného:
" Jaká to že kratochvíle na zámku se strojí dnes") a zároveň Smetanovy " Prodané nevěsty" ( árie Kecala: " Znám jednu dívku..." ). Na koncertu zazněla v pražské premiéře v nastudování Komorního orchestru QUATTRO s dirigentem Markem Štilcem. Týž orchestr provedl také 1. větu smyčcové Serenády E dur op.22 Antonína Dvořáka. Soubor Orbis trio zahrálo Dvořákovo Trio g moll op.26 a Martinů Trio č.2 d moll (H 327). Původní obsazení S. Gallin–klavír, P.Brabcová–housle, P. Malíšek–cello však muselo být obměněno pro úraz houslisty a tak ji zastoupila v původně ohlášeném programu vynikající energická Jana Vonášková. Pražská konzervatoř se prezentovala dílem svého ředitele Pavla Trojana (jenž se také ujal uvítacího proslovu) a sice v dvořákovském duchu zkomponovanými dvěma "Romantickými kusy" pro housle a klavír (z let 2013/14), které zahrála vítězka konzervatorní soutěže mladičká Marie Hasoňová za doprovodu profesorky Daniely Foltýnové. Vrchol koncertu tvořila Sonáta quasi una fantasia pro hoboj a klavír op.61 Jana Hanuše (bývalého čestného předsedy české Dvořákovy společnosti) v podání Viléma Veverky a Martina Kasíka. Akce byla krásnou příležitostí k vzájemnému mezinárodnímu setkání přátel tohoto spolku, které naštěstí nepoznamenala ani ledová kalamita. Koncert podpořily Nadační fond A.Dvořáka pro mladé interprety, Nadace Boh. Martinů a Nadace Fr. A. Urbánka. Mohl se konat i zásluhou interpretů, kteří vystupovali bez nároku na honorář (J. Vlašánková, M. Štilec, S. Gallin, M. Hasoňová a D. Foltýnová).
mh
Psáno pro Hudební rozhledy
14.-21.11.2014
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech - 49. ročník (14.-21.11.2014)
Společnost Antonína Dvořáka, která byla u zrodu karlovarské pěvecké soutěže věnované Ant.Dvořákovi před padesáti lety, předává po léta některému z laureátů zvláštní cenu v podobě dárku a peněžní odměny. V roce 2014 zastupovala SAD Mgr.Radka Sadílková, členka výboru naší společnosti, která se ujala nejen předání , ale se svými dojmy se svěřila také v malém fejetonku - viz příloha. Zvláštní cenu Společnosti Antonína Dvořáka za nejlepší interpretaci písní Antonína Dvořáka na 49. ročníku MPSAD v Karlových Varech ( v hodnotě 5 tisíc Kč , noty s díly A.Dvořáka a knihu Jarmila Burghausera: ANTONÍN DVOŘÁK – Life and Work , vyd. KLP Praha 2007 ) obdržel Nicholas Davis (z Chicaga - USA) za interpretaci 3 písní z Dvořákova cyklu "Biblické písně"12.10.2014
Zájezd členů SAD na Vysokou u Příbramě.
Podrobnosti a
fotografie
17.4.2014
Ohlas na jarní akci SAD, konanou ve čtvrtek 17.dubna
2014, prohlídka objektu bývalé varhanické školy v Konviktu (Bartolomějská
ul. 11, Praha 1 - Staré Město) spojená s promítnutím filmu "Z tvého
života" hudebního skladatele Kryštofa Mařatky v kině PONREPO.
Vážená předsedkyně Společnosti A. Dvořáka, milá Markéto,
považuji za svou příjemnou povinnost poděkovat ti za velmi zdařilou akci SADu, konanou 17. 4. 2014 v kině Ponrepo, v souvislosti s prohlídkou krásně opraveného konviktu, kde navštěvoval Dvořák varhanickou školu.
Avšak o Dvořáka tentokrát prvoplánově nešlo. Pořad byl věnován vzpomínkám a názorům prof. MUDr. Zdeňka Mařatky, syna sochaře Josefa Mařatky, který vytvořil Mistrovu bustu.
V žánru memoárových produkcí tato byla výjimečná neobvyklou niterností a autenticitou; takovou formu a obsah vtiskl "rodinnému" filmovému dokumentu s názvem Z tvého života skladatel Kryštof Mařatka (syn MUDr. Mařatky). Opravdovou neokázalost snímku umocnila jistá filmařská neumělost; právě ta ale dodala sdělovanému charakter velmi soukromé výpovědi, pel rodinné intimnosti. Základ a smysl díla je dán vztahem tvořivého syna k otci, jeho upřímný zájem o tatínkovy názory. A vskutku pádný důvod pro tuto zvědavost, s kterou jsou často i tajnou kamerou zachyceny různé epizody ze života a z myšlení prof. Mařatky, pochopí rychle každý. Setkává se v osobě prof. Mařatky s ujasněným pohledem na často trapnou a bolestnou historii společenských změn doma i v evropském nadhledu, s uměleckou vnímavostí a s kulturností vzdělání, s láskyplnou sounáležitostí a péčí o rodinu, především však s charakterností životního jednání.
Nemám v úmyslu popisovat, jak hluboce jsem ten bohužel ne častý fenomén dotyku duchovního rozměru osobnosti vnímala.
Můj dík patří SADu, vlastně tobě Markéto jako inspirátorce akce. Vykročila za hranice Dvořáka, ale možná právě dobře. Ukázala obecně milieu, kterým umělecké dílo ovlivňuje inteligenci člověka a pomáhá růstu osobnosti, ať pracuje v jakémkoliv oboru. Domnívám se, že dnes by každý spolek pečující o odkaz kteréhokoliv uměleckého genia měl vyhledávat a ukazovat i lidi kolem nás, u nichž kulturnost a touha po osobnostním vyzrávání je podpořena poznatky, které jsou předmětem zájmu těchto spolků. Sbírání pozitivistických fakt ze života a díla tvůrců tak získává životaschopnost. Proto mne celá akce tak potěšila a rozhodně jsem nebyla sama!
Milena Dosoudilová
Psáno PhDr. Milenou Dosoudilovou CSc. a zasláno předsedkyni SAD dr.
M.Hallové.
Podrobnosti
6.3.2014
Pietní vzpomínka u hrobu JUDr.Karla Mikysy,
dlouholetého jednatele SAD a prvního ředitele státního Muzea Ant. Dvořáka v
Praze, na hřbitově v Bubenči dne 6.března 2014.
Podrobnosti a
fotografie
10.12.2013
Dirigent Libor Pešek převzal diplom čestného člena
SAD - Za celoživotní interpretaci díla Antonína Dvořáka a
jeho žáků, zvl. Josefa Suka, byl zvolen dirigent Libor Pešek čestným členem
Společnosti A.Dvořáka. Diplom přijal od předsedkyně SAD dr.Markéty Hallové před
koncertem Národního symfonického orchestru v Obecním domě 10.prosince 2013.
Podrobnosti a
fotografie
15.-22.11.2013
48. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka,
15.-22. listopadu 2013 v Karlových Varech
Každoročně na této soutěži uděluje naše Společnost Antonína Dvořáka některé mladé pěvkyni nebo mladému pěvci na doporučení mezinárodní soutěžní poroty zvláštní cenu v částce 5.000,- Kč za nejlepší interpretaci písně od Antonína Dvořáka. V posledních letech cenu většinou předává naše místopředsedkyně PhDr. Jarmila Tauerová, která se ale letos nemohla zúčastnit a proto předala svůj úkol mně. Na soutěž stejně jezdím jako neoficiální posluchač už deset let a letos jako vždy to byl krásný zážitek, hlavně hudební, ale i hudebně-společenský s mnoha možnostmi hovořit se soutěžícími, členy poroty, pořadateli soutěže a nejrůznějšími hosty. Mimo jiné jsem tam rád potkal jako každý rok spoluzakladatele soutěže, skladatelova vnuka Antonína Dvořáka III. a jeho syna Antonína Dvořáka IV. Oba byli v dobré formě.
Tentokrát hlavní ceny za operní árie (v kategoriích "Opera" a "Junior") získali srbská sopranistka Gabrijela Ubavić, ruský bas Alexandr Bezrukov, česká sopranistka Eliška Gattringerová a ukrajinský tenor Mykhailo Malafii. V kategorii "Píseň" musí každý soutěžící zpívat mimo jiné i písně A. Dvořáka a uslyšeli jsme je v nejrůznějších krásných provedeních. První cenu v kategorii "Píseň" obdržel německý barytonista Felix Rumpf. Porota se však rozhodla, že ještě lépe zazpíval Dvořákovu píseň a tudíž naši zvláštní cenu získal mladý český tenor Petr Nekoranec, který letos v kategorii "Píseň" ani nesoutěžil. Nesměl totiž, protože loni zvítězil s první cenou v této kategorii. Letos soutěžil jen v kategorii "Junior", věnované převážně opernímu repertoáru ale s tím, že se v prvním kole musí zpívat i píseň od A. Dvořáka. Pan Nekoranec vybral píseň "Já vím, že v sladké naději tě smím přec milovat" – č. 4 z "Písní milostných". To se bohužel odehrálo před našim příjezdem do Varů, ale jsem přesvědčen, že výkon pana Nekorance byl opravdu vynikající. Jednak věřím porotě. Jednak jsme slyšeli jeho překrásné podání Dvořákových písní v kategorii "Píseň" loni a letos jsme si užili jeho vynikající provedení árie Fausta z opery Ch. Gounoda, které přispěl k tomu, že obdržel druhou cenu v kategorii "Junior".
Pořadatelé soutěže i soutěžící sami si velmi váží zvláštní ceny Společnosti Antonína Dvořáka – zajistili, abych se tam v roli jejího zástupce cítil jako "VIP"! Věřím tomu, že částka, kterou SAD věnuje této ceně, je dobrou investicí do současnosti i budoucnosti krásné interpretace Dvořákovy hudby.
David Beveridge
17.6.2013
Dne 17.6.2013 se uskutečnila mimořádná valná hromada Společnosti A. Dvořáka. Důvodem svolání bylo odstoupení dosavadního předsedy prof. Radomila Elišky, který se takto rozhodl po více než deseti letech intenzívní práce pro SAD, z důvodu vytížení svými koncertními turné po Japonsku, i vzhledem k věku.
Za své zásluhy o interpretaci díla Antonína Dvořáka byl zároveň zvolen čestným předsedou Společnosti dirigent Jiří Bělohlávek. Toho času je Jiří Bělohlávek již prezidentem Dvořákovy společnosti ve Velké Británii (The Dvořák Society for Czech and Slovak Music). Výkonnou předsedkyní společnosti se po odstupujícím prof. Eliškovi stala muzikoložka PhDr. Markéta Hallová. Na slavnostním podvečeru, který se konal ve Dvořákově muzeu v Praze, vystoupil i nově ustavený soubor Dvořákovo trio v obsazení: Jan Fišer – housle, Tomáš Jamník – violoncello, Ivo Kahánek – klavír. Aktu se účastnila i předsedkyně zmíněné anglické společnosti paní Annette Percy a někteří skladatelovi potomci.
5.11.2012
Nově obdrželi čestná členství Společnosti Antonína Dvořáka za zásluhy v interpretaci a šíření díla Antonína Dvořáka: basista s nestárnoucím hlasem pan Richard Novák, housloví virtuosové a dlouholetí pedagogové: Prof. Václav Snítil a Prof. Ivan Štraus, dále dirigent, pedagog a předseda Společnosti A. Dvořáka Prof. Radomil Eliška, a mezinárodně proslulý soubor Guarneri trio (Čeněk Pavlík - housle, Ivan Klánský - klavír, Marek Jerie - violoncello).
Slavnostní akt se konal v podvečer 5. listopadu 2012 v sále Pálffyho paláce na Malé Straně v Praze.
7.7.2011
Mistr Josef Suk, jenž byl čestným předsedou SAD, houslový virtuos, který byl vynikajícím vykladačem díla Antonína Dvořáka (svého praděda) i svého děda, skladatele Josefa Suka, zemřel 7.července 2011. Zařadil se mezi ty velké osobnosti, které přesto, že náš svět opustily, zůstávají trvale mezi námi.
29.3.2011
Koncert k 80. výročí vzniku SAD
29. března 2011 oslavila Společnost Antonína Dvořáka (SAD) 80. výročí své existence slavnostním večerem v sále Pálffyho paláce Pražské konzervatoře na Malé Straně. Vzhledem k tomu, že 6. dubna dovršil osmdesátiny také její předseda, dirigent Radomil Eliška, byla to příležitost k oslavám dvojím. Vzpomínková akce proběhla ve spolupráci s Pražskou konzervatoří, která si letos připomíná 200. výročí vzniku; Antonín Dvořák byl jejím nejznámějším pedagogem (1891-1892, 1895-1904) a poté ředitelem (1901-1904). K jubileu zaslali Společnosti A. Dvořáka své gratulace např. nově jmenovaný prezident britské The Dvořák Society for Czech and Slovak Music dirigent Jiří Bělohlávek i její předsedkyně, paní Annette Percy a dále bývalý předseda téže společnosti a současně čestný místopředseda SAD Graham Melville Mason. Ze Spojených států přišla zdravice od Susan Lucak, předsedkyně Dvořák American Heritage Association (DAHA) sídlící v New Yorku. Dlouhý gratulační a zároveň vzpomínkový list poslal ze zdravotních důvodů nepřítomný čestný předseda SAD, skladatelův pravnuk, houslový virtuóz Josef Suk; následovala pozdravná přání od ředitelů předních orchestrů - České filharmonie a FOK.Osobními vstupy se k blahopřáním připojili také předseda Společnosti Josefa Suka Ivan Štraus, ředitel Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech Alois Ježek a ředitel Pražské konzervatoře Pavel Trojan. Skladatel a muzikolog Zdeněk Šesták vyzdvihl velké zásluhy R.Elišky na propagaci české hudby (zvl. A. Dvořáka, B. Smetany a L. Janáčka) během nedávných deseti turné v Japonsku a jeho tamní úspěchy u předních orchestrů (NHK Tokyo a Tokyo Philharmony, Sapporo Symphony Orchestra) a dále v Osace, Nagoye, Kyusku aj. Vtipnými vzpomínkami na roky strávené ve Dvořákově kvartetu okořenil večer violoncellista František Pišinger. Slavnostního setkání se zúčastnili i další významní hosté: předseda Společnosti Bedřicha Smetany Jan Novotný, předseda Společnosti Jana Kubelíka a koncertní mistr České filharmonie Miroslav Vilímec, primárius Panochova kvarteta Jiří Panocha, violoncellista Kocianova kvarteta Václav Bernášek a také houslista Václav Snítil. Pozvání přijaly i pravnučky Antonína Dvořáka paní Hana Kakešová a Věra Johnová, které spolu s posledním žijícím skladatelovým vnukem Antonínem Dvořákem III. pečují o Mistrův dům ve Vysoké u Příbrami. Za nepřítomného vnuka byl přečten jeho milý dopis s hřejivými vzpomínkami na osoby, které v průběhu uplynulých desetiletí vykonaly mnohé pro uctění památky a ochranu osobnosti i díla Antonína Dvořáka. Významné okamžiky 80ti leté historie Společnosti A. Dvořáka připomněla její místopředsedkyně Markéta Hallová, aktuální dění pak předseda R. Eliška. Za největší úspěch posledního roku lze nepochybně označit zajištění ochrany pro dům, v němž skladatel v Praze dlouhá léta žil a zemřel. Ministerstvo kultury ČR prohlásilo tento objekt v Žitné ulici (č.p. 564) na základě žádosti SAD za kulturní památku. V podobné součinnosti SAD a MK ČR se před lety podařilo uskutečnit také prvotní záměr společnosti, tj. postavit v Praze skladateli pomník. Stalo se tak ovšem až téměř po 70ti letech od vzniku Spolku pro postavení pomníku Mistra Antonína Dvořáka v Praze, jak znělo původní pojmenování současné SAD (dnešní název od r. 1944). Skladatelův pomník před Rudolfinem, bronzovou sochu v nadživotní velikosti podle modelu Josefa Wagnera (1901 - 1957), realizoval v rámci projektu Praha, město evropské kultury roku 2000 sochařův syn Jan Wagner (1941 – 2005). Méně je známo, že na pomník původně začali vybírat peníze američtí Čechové za pomoci Dvořákova "amerického sekretáře", houslisty a violisty Josefa Jana Kovaříka (1870-1951) v USA. Ten stál rovněž u založení pražského Spolku, což připomenul v Čechách žijící americký dvořákovský badatel a člen SAD David Beveridge.
Ukázkami z tvorby Antonína Dvořáka příjemně obohatili večer posluchači konzervatoře: Veronika Smolíková a Ludmila Hudečková výběrem z Moravských dvojzpěvů, op. 29 a 30, violoncellista Daniel Petrásek provedením Ronda g moll op. 94, Lukáš Sládek árií Vodníka z opery Rusalka, Hana Dobešová Juliinou ukolébavkou z Jakobína a Veronika Smolíková árií Rusalky "Měsíčku na nebi". Spoluúčinkovali profesoři Pavel Matyáš a Eva Matošková.
Oslavu zakončil symbolický přípitek a neformální přátelská diskuze všech přítomných.
Markéta Hallová-Jarmila Tauerová
Slavnostní večer k 80. výročí Společnosti Antonína Dvořáka ve spolupráci s pedagogy a studenty Pražské konzervatoře v roce jejího 200. výročí, 29. března 2011, Pálffyho palác v Praze.
2.10.2010
Ze zájezdu SAD do Poličky 2.10.2010. Podrobnosti a Fotografie
20.9.2010
Zemřel Sir Charles Mackerras
Naši členové pravděpodobně již zaznamenali smutnou zprávu, že 14.7.2010 zemřel vynikající dirigent Sir Charles Mackerras, který byl znám svým hlubokým vztahem k české hudbě, zvláště dílu Leoše Janáčka, kterého pomohl objevit světu. Byl po léta prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music ve Velké Británii. Mezi jeho poslední nahrávky patřily symfonické básně Antonína Dvořáka s Českou filharmonií. Naše Společnost Antonína Dvořáka jej jmenovala svým čestným členem 15. června 2009 a v září téhož roku, při jeho poslední návštěvě naší republiky mu předsedou Prof. R. Eliškou a dalšími členy výboru byl předán slavnostně diplom s Dvořákovým portrétem od H. Boettingera (snímky viz naše webové stránky). Při tomto aktu projevil Sir Charles Mackerras své potěšení z tohoto uznání a diplom poté umístil na čelném místě ve své pracovně. Po mistrově smrti zaslala SAD anglické Dvořákově společnosti kondolenční dopis. Čest památce tohoto vynikajícího interpreta, milovníka české hudby, výjimečného člověka.
Další diplomy čestného členství Společnosti Antonína Dvořáka
Další diplomy čestného členství Společnosti Antonína Dvořáka byly předány dirigentu Jiřímu Koutovi (při příležitosti generálky koncertu na festivalu Pražské jaro 31.5.) a emeritnímu dlouholetému předsedovi britské Dvořákovy společnosti panu Grahamu Melvillu-Masonovi (při jeho návštěvě v Praze v červnu t.r.).
8.3.2010
Slavnostní setkání Společnosti Antonína Dvořáka spojené s předáním diplomů o čestném členství. Podrobnosti a fotografie
11.9.2009
Za významné zásluhy v interpretaci a šíření díla Antonína Dvořáka předala Dvořákova společnost dne 11.září 2009 v pražském hotelu Intercontinental dirigentu Siru Charlesu Mackerrasovi (prezidentu britské The Dvořák Society for Czech and Slovak music) diplom čes,tného člena Společnosti Antonína Dvořáka jímž byl zvolen na poslední valné hromadě. Sir Mackerras dokončoval v pražském Rudolfinu nahrávku cyklu Dvořákových symfonických básní (respektive tentokrát již poslední: "Holoubka") s Českou filharmonií pro nový komplet CD u Supraphonu. Na levém snímku uprostřed Sir Charles Mackerras, po jeho levé ruce: předseda SAD prof. Radomil Eliška, dr. Jarmila Tauerová vedoucí Muzea Ant.Dvořáka, dr.David Beveridge, dvořákovský životopisec ; po pravé ruce: dr. Markéta Hallová - místopředsedkyně SAD, paní Marie Mikysová -správce financí SAD, a dr.Jitka Suková, jednatelka SAD. Vpravo paní Jeřábková z České filharmonie. Na pravém snímku v detailu Sir Charles Mackerras.Vlevo dole je obrázek děkovného dopisu, vpravo dole je rukopis Sira Charlese Mackerrase.
Fotografie (doplněk ze dne 21.4.2015)
15.6.2009
Na valné hromadě Společnosti Antonína Dvořáka, která proběhla 15. června 2009 byli za mimořádný přínos osobnosti a dílu Antonína Dvořáka zvoleni tito noví čestní členové Společnosti Antonína Dvořáka: - vnuk skladatele pan Antonín Dvořák III., známý violoncellista - emeritní děkan HAMU prof. Josef Chuchro, světově proslulý dirigent Jiří Kout, přední český muzikolog a zvl. šéf editorského týmu Dvořákovy korespondence PhDr. Milan Kuna DrSc., slavný dirigent a předseda Dvořákovy společnosti ve Velké Británii Sir Charles Mackerras, emeritní chairman Dvořákovy společnosti ve Velké Británii Graham Melville-Mason, dlouholetá činovnice SADu, aktivní pokračovatelka v práci svého manžela Dr. K. Mikysy paní Marie Mikysová, mnoholetá předsedkyně České hudební společnosti, aktivní členka výboru SAD a aktivní podporovatelka umělecké dráhy svého manžela, dirigenta Dr. V.Smetáčka, paní Míla Smetáčková. Ze souborů: světově renomované Panochovo kvarteto za vynikající kompletní nahrávku smyčcových ad. kvartetů AD, v souvislosti s 40. výročím jejich umělecké působnosti (vystupují stále v původním obsazení: Jiří Panocha, Pavel Zejfart, Miroslav Sehnoutka, Jaroslav Kulhan).Fotografie z předávání diplomů jsou u záznamu z 8.3.2010
20.11.2006
Čestným předsedou Společnosti Antonína Dvořáka byl na její valné hromadě zvolen pravnuk skladatele, houslový virtuos Josef Suk.