Dvořák v Taškentu  covid – necovid.

Roman Krasnický

 

 

 

14. června 2021 se v Taškentu v prostorách Státní konzervatoře Uzbekistánu (SKU) uskutečnila konference k 180. výročí narození Antonína Dvořáka. Na ni navázal koncert z děl J.Brahmse (Sonáta pro housle a klavír G Dur op. 78) v podání mladého talentovaného houslisty Matouše Pěrušky z pražské HAMU a klavíristky - profesorky SKU Taťány Mjakuško,  a A.Dvořáka ( Smyčcový kvartet F Dur op. 96 zv. „Americký“) v provedení kvarteta složeného ze studentů konzervatoře vedeného vedoucím katedry strunných nástrojů Dmitrijem Ovčinnikovem. Před koncertem předal velvyslanec ČR v Uzbekistánu pan Václav Jílek zástupcům konzervatoře v Taškentu dar od Společnosti Antonína Dvořáka České republiky (SAD) – cca 50 ks nototisků Dvořákových děl. Na úvod „dvořákovského odpoledne“  podepsal rektor konzervatoře Kamoliddin Urinbajev memorandum o spolupráci mezi AMU a SKU. Na konferenci, k níž se on-line připojil i proděkan HAMU pro zahraniční vztahy Irvin Venyš, promluvil velvyslanec ČR Václav Jílek a proděkanka SKU  Sayyora  Gafurova. Z příspěvků zaujal zaslaný referát Markéty Hallové, předsedkyně Společnosti A. Dvořáka,  charakterizující dílo a osobnost A. Dvořáka, i elaborát profesorky S. B. Kasymchodžajevové o působení českých hudebníků na přelomu 19. a 20. století v Taškentu a jejich vlivu na rozvoj uzbecké hudby. Na závěr konference účastníci setkání shlédli dokument z produkce České televize z cyklu „Znáte je dobře?“ věnovaný A. Dvořákovi.

Jak zmíněno, před začátkem konference podepsal rektor K. Urinbajev memorandum o spolupráci mezi AMU a SKU (rektorka AMU Ingeborg Radok-Žádná memorandum podepsala v Praze, do Taškentu dopravil M. Pěruška), o což usilovala SKU několik let.

Červnové dvořákovské odpoledne v Taškentu bylo praktický jedinou, ale zato smysluplnou akcí veřejné diplomacie českého velvyslanectví v prvním pololetí letošního roku v Uzbekistánu.Podařilo se nejen překonat místní restrikce a uspořádat koncert (byť s omezenou účastí posluchačů), ale i dotáhnout do konce navázání spolupráce mezi AMU v Praze  a SKU v Taškentu. Uzbecká konzervatoř je renomovaná instituce štědře podporovaná ze státního rozpočtu. I když samotný podpis memoranda může být pouhou formalitou, reakce na obou stranách zavdává důvod k mírnému optimismu. Předání notového materiálu děl Ant. Dvořáka je „důsledkem“ vystoupení varhaníka Jaroslava Tůmy v Taškentu na podzim 2019, kdy se profesoři SKU mezi řečí zmínili o chronickém nedostatku not pro studenty. Zásluhou  redaktorky hudebního vysílání Českého rozhlasu Evy Ociskové se pak podařilo zastupitelskému úřadu  Taškent navázat spolupráci se Společností A. Dvořáka v  České republice  a díky  vstřícnosti tohoto spolku získat od  něj  tam těžko dostupné dvořákovské materiály ( převoz zajišťoval ZÚ  Taškent).